Legalizacja przerosła niemiecki rząd, kolejne plany na regulację rynku konopnego.
Już od ponad dwóch lat społeczność, działacze i stowarzyszenia domagają się wprowadzenia dekryminalizacji konopi do użytku rekreacyjnego. Wg powyższych, należy zezwolić na samodzielną uprawę kilku roślin, a także na sprzedaż konopi osobom dorosłym w stowarzyszeniach non-profit.
Wszystko to mogło być zrealizowane dawno temu i nawet teraz stwierdzenia Lauterbacha dotyczące składnika czasu pozostają wciąż nieuzasadnione. Wydaje się, że rządzący nadal nie zdają sobie sprawy, że ponowne opóźnienie będzie oznaczać tysiące zarzutów karnych w nadchodzących miesiącach.
Bundespressekonferenz: Lauterbach und Özdemir mit Entwurf für neue Cannabispolitik
Reprezentacja fundacji420 na obradach sesji Komisji ds. Środków Odurzających przy ONZ.
Fundacja420 na czele z Michałem Matczakiem ( zwanym pod pseudoniem MATA) reprezentowała polskie stanowisko na temat konopi uczestnicząc w posiedzeniu sesji Komisji ds. Środków Odurzających przy ONZ. Wiadomość spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej. Z komentarzy użytkowników ciężko wywnioskować jednoznaczną opinię – część podważa uczestnictwo Maty w obradach, część wspiera i podziwia jako znaczący krok w drodze do legalizacji.
Wiadomo natomiast, że społeczeństwu wciąż potrzebna jest edukacja w kierunku ograniczania szkodliwości używek. W tym temacie Michał dyskutował na spotkaniu CND (Commision on Narcotic Drugs).
https://natemat.pl/481859,mata-wybral-sie-na-posiedzenie-onz-walczy-o-legalizacje-marihuany
Kolejna odmiana medycznej marihuany w aptekach?
Polska firma Cannabis S.A poinformowała o podpisaniu umowy ramowej z kanadyjską firmą na import suszu konopi medycznych zawierających od 24% do 29% THC. Zgodnie z raportem ESPI nr 8/2023, umowa została zawarta 13 kwietnia 2023 roku i ma na celu dostarczenie produktów na rynek polski.
Marihuana medyczna jest stosowana w terapii wielu chorób, w tym bólu, chorobach neurologicznych i nowotworowych. Jak sprawa importu suszu będzie wyglądać na tle planowanych obostrzeń i limitów?
Komplikacje na rynku izraelskim. Czy obostrzenia zahamują rozwój?
Izraelski rynek konopny jest jednym z największych rynków medycznej marihuany na świecie. Źródła branżowe sugerują, że niewielki spadek popularności w lutym jest kontynuacją trendu spowalniającego, wynikającego częściowo – jak powiedzieli – z niedawnego aresztowania niewielkiej liczby specjalistów podejrzanych o wydawanie recept na medyczną marihuanę bez wystarczających podstaw medycznych.
Raporty natomiast mówią, że w ostatnich latach ilość surowca dopuszczonego do produkcji w wzrosła z 2631 kilogramów (2,6 tony) w 2021 roku do 4334 kilogramów (4,3 tony) na początku 2023 roku.
Zespoły rządowe czeka ciekawe wyzwanie. Z jednej strony należy ograniczyć nieuczciwe rozdawnictwo recept, lecz z drugiej strony zbyt duże obostrzenia mogą skutkować zatrzymaniem prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki.
https://mjbizdaily.com/israel-medical-cannabis-patient-growth-slows-as-industry-awaits-major-reform/
Badanie na temat zmian funkcjonalnych w mózgu pod wpływem konopi.
Niedawne badanie Scientific Reports zbadało zmiany w funkcjonalnej i strukturalnej łączności mózgu u osób używających konopi indyjskich i porównało wyniki z osobami, które konopi nie używają.
Uczestnicy zostali włączeni do zbioru danych Human Connectome Project (HCP), z których 72 było użytkownikami konopi indyjskich. Ponadto do grupy kontrolnej zrekrutowano 73 zdrowe osoby. W tym badaniu przeanalizowano obrazy ważone dyfuzją (DWI) i funkcjonalne obrazy rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku (rs-fMRI).
Oho czyli zakaz online wizyt to kwestia żydowska? Pewnie jak pojawią się ich firmy to wszystko wróci do normy…
Nie tyle co „kwestia żydowska”, co kwestia regulacji nowo powstałego rynku. Artykuł mówi o sytuacji na rynku izraelskim i nie widzę żadnego powiązania z sytuacją w naszym kraju oprócz tego, że jest ona podobna :>. Cały świat stara się na nowo uregulować konopie po prohibicji z lat 60 ubiegłego wieku.
Stany Zjednoczone również mają problem z pacjentami, w tym wypadku jednak chodzi o różną jakość suszu(susze do przeznaczenia rekreacyjnego, rozbieżności pomiędzy zawartością THC deklarowaną a otrzymaną).
Na pewno powinniśmy obserwować ich rozwiązania i próbować dostosować je do naszych warunków.