BudCare

STREFA EDUKACJI

Sprawdzone źródło informacji edukacyjnych

E-recepta – jak ją zrealizować? Ile jest ważna?

Po konsultacji z lekarzem otrzymasz e-receptę, której kod do realizacji otrzymasz w wiadomości SMS na swój numer telefonu. Z kodem z SMS-a oraz numerem PESEL pacjenta udaj się do apteki celem przygotowania i wydania przepisanych leków. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ wydawanie leków recepturowych może potrwać odrobinę dłużej niż w przypadku np. antybiotyku.

E-Recepta jest możliwa do wykupienia w każdej aptece na terenie Polski. Jeśli posiadasz e-Receptę zbiorczą, możesz wykupić każdy lek w innej aptece, w różnym odstępie czasowym. Ważne jest tylko abyś pamiętał o nieprzekroczeniu terminu ważności.

Jeśli na e-Recepcie znajdują się przykładowo trzy opakowania tego samego leku i możliwe będzie do wykupienia tylko jedno opakowanie leku, to po następne opakowania będziesz musiał udać się do tej samej apteki, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.


E-recepty RPW są ważne przez 30 dni!

E-recepty Rpw po upływie 30 dni już nie zrealizujesz. E-receptę 30-dniową wykupić można w późniejszym terminie tylko w wypadku, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe lub przy ograniczonej dostępności leku.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od …”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty.

Jeśli chodzi o receptę na leki narkotyczne RPW, po uzyskaniu e-Recepty Rpw od lekarza na leki, jesteśmy zobowiązani do wykupienia jej w ciągu 30 dni. Po upływie 30 dni recepta Rpw będzie niemożliwa do zrealizowania.

Leki psychotropowe na recepcie mogą obejmować maksymalnie 90 dni kuracji, a nie 360 dni jak w przypadku niektórych leków.

E-Recepta może być realizowana osobiście przez nas lub przez inną osobę. Nie potrzebuje ona żadnego specjalnego upoważnienia. Ważne jest tylko żeby znała ona 4-cyfrowy kod e-Recepty oraz nasz numer PESEL.

Źródło: pacjent.gov.pl

Scroll to Top