Nie zabraknie medycznej M. w Polsce

Dostawy surowca nie są zagrożone

Ostatnio w internecie pojawiły się informacje o możliwość braku dostaw medycznej marihuany do Polski. Chcielibyśmy uspokoić – nie zabraknie medycznej marihuany w Polsce. Już tłumaczymy, dlaczego.

Limit Importu na 2024 Rok

Nie jest prawdą, że „limit importu konopi dostępnych na receptę w Polsce został wyczerpany na rok 2024”. Limit został wykorzystany tylko na papierze, jedynie jako deklaracja, ale niewykorzystane zgody na import wracają do puli.

Jak to działa? Wyjaśniamy:

Firma X otrzymuje zgodę na import 100 kg marihuany, ale przywozi do kraju jedynie 42 kg. Mimo to z limitu w rejestrze znika 100 kg, ale tylko na okres 3-4 miesięcy. Po tym okresie 58 kg wraca do puli i może zostać przyznane innemu producentowi.

Co więcej, wiele firm nie wykorzystuje otrzymanych zgód w ogóle, więc wracają one do puli dostępnych do wykorzystania w całości.

Prośba o Zwiększenie Limitu

Warto również sprostować informacje na temat zwiększenia limitu importu:

„Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) zainterweniował na potrzeby pacjentów, składając wniosek do (INCB). Niestety, prośba o zwiększenie limitu z 6 do 10 ton surowca farmaceutycznego została odrzucona”.

Z naszych wiarygodnych źródeł wynika, że wnioskowano o zwiększenie limitu do 15 ton, co zostało odrzucone. Zwiększenie limitu do 10 ton ma być złotym środkiem i z tego, co udało nam się ustalić, najprawdopodobniej do tego dojdzie. Obecnie GIF wybiera nowego prezesa, stąd brakuje osoby decyzyjnej w tej sprawie i stąd także dłuższy czas oczekiwania na zmiany limitu.

Przy obecnej sprzedaży medycznej marihuany w Polsce, wynoszącej 300-400 kg miesięcznie, limit 6 ton jest wystarczający. Pod jednym warunkiem producenci muszą kontrolować ilość sprowadzanego surowca, aby uniknąć sytuacji, w której nadmiar trafi do utylizacji z powodu krótkiej daty ważności.

Podsumowanie

Nie ma powodów do obaw o brak medycznej marihuany w Polsce.

System przyznawania i odnawiania zgód na import ma swoje wady, ale nie ma powodów do paniki i wykupywania zapasów. Wybór odmiany powinien być podyktowany jednostką chorobową, na którą stosujemy lek, a nie paniką przed brakiem surowca.

Na koniec dodamy jeszcze, że firma Aurora planuje dużą dostawę swoich surowców w ciągu 2-3 tygodni, ponieważ do puli wróciły niewykorzystane zgody na import.

Baza odmian

Lista wszystkich odmian medycznej marihuany z opiniami użytkowników

Społeczność BudCare

Dołącz do największej społeczności pacjentów medycznej marihuany w Polsce

Zapytaj Lekarza

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i rozmawiaj z lekarzami za darmo

Polecane posty

Możliwe ograniczenia w teleporadach lekarskich

W Polsce trwają prace nad regulacjami dotyczącymi ograniczenia dostępu do substancji takich jak opioidy, morfina oraz marihuana. W niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na kwestii medycznej marihuany. Ministerstwo Zdrowia wciąż konsultuje ostateczny kształt rozporządzenia, jednak z doniesień medialnych wynika, że nowe przepisy mogą wprowadzić znaczące ograniczenia w dostępie do tego

Czym naprawdę jest Jack Haze od Spectrum Therapeutics?

7 maja informowaliśmy, że Spectrum Therapeutics wprowadza na polski rynek nową odmianę konopi – Jack Haze. W tamtym czasie nie podaliśmy jednak wielu szczegółów na temat tej odmiany. Jako serwis BudCare.pl, stawiamy na dostarczanie rzetelnych i sprawdzonych informacji, unikając clickbaitowych artykułów. Teraz, kiedy znamy datę dostawy (19 czerwca), możemy przedstawić

Wesprzyj Rozwój BudCare.pl!

Jako serwis BudCare.pl zależy nam na niezależności i najwyższej jakości informacji. Dlatego tworzymy system recenzji, który umożliwi użytkownikom dzielenie się opiniami na wysokim poziomie. Aby zrealizować ten cel, potrzebujemy Waszego wsparcia finansowego.

Prace nad systemem recenzji są ostatnim etapem przebudowy naszej strony. Zachęcamy do wpłat na nasz serwis, abyśmy mogli wspólnie stworzyć narzędzie, które przyniesie korzyści całej społeczności. Dzięki Waszym darowiznom utrzymamy niezależność i wysoką jakość BudCare.pl.

Scroll to Top