W środę (23.10.2024) do Komisji Prawniczej trafił nowy projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który może znacząco zmienić zasady przepisywania medycznej marihuany (link).
Aktualizacja: Dzisiaj 29.10.2024 Minister Zdrowia podpisała rozporządzenie!
Zgodnie z treścią projektu, lekarze nie będą mogli wystawiać recept na medyczną marihuane za pomocą teleporad, jeśli pacjent nie został wcześniej osobiście zbadany. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie kontroli nad przepisywaniem substancji odurzających.
Co wprowadzają zmiany?
- Pierwsza recepta tylko stacjonarnie: Pacjenci będą musieli uzyskać pierwszą receptę na medyczną marihuanę podczas bezpośredniej wizyty u lekarza. Teleporady nie będą w tym przypadku wystarczające.
- Recepty w prywatnych klinikach tylko stacjonarnie: W klinikach prywatnych przepisywanie medycznej marihuany będzie możliwe wyłącznie podczas osobistych wizyt. Oznacza to, że lekarze działający poza Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) nie będą mogli wystawiać recept na konopie inne niż włókniste zdalnie.
- Recepty zdalne tylko przez lekarzy POZ na NFZ: Wyjątkiem od powyższych zasad będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy pracują w ramach NFZ. Będą oni mogli wystawiać recepty zdalnie, ale tylko na kontynuację wcześniej przepisanej terapii.
Substancje objęte nowymi przepisami:
Nowymi regulacjami objęte zostaną substancje o działaniu odurzającym i psychotropowym, takie jak:
- fentanyl,
- morfina,
- oksykodon,
- KONOPI ZIELE innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Przepisy mają wejść w życie do połowy listopada.
Możliwe negatywne konsekwencje
Jak wskazalismy w artykule Recepta na medyczną marihuanę tylko stacjonarnie, wprowadzenie tych zmian może nieść za sobą pewne negatywne konsekwencje.
Ograniczenie możliwości wystawiania recept przez teleporady może szczególnie utrudnić dostęp do leczenia pacjentom z mniejszych miejscowości, osobom niepełnosprawnym oraz tym, którzy mają problemy z mobilnością.