Tygodniówka konopna – tydzień 16

Konopna (2)

Legalizacja przerosła niemiecki rząd, kolejne plany na regulację rynku konopnego.

Już od ponad dwóch lat społeczność, działacze i stowarzyszenia domagają się wprowadzenia dekryminalizacji konopi do użytku rekreacyjnego. Wg powyższych, należy zezwolić na samodzielną uprawę kilku roślin, a także na sprzedaż konopi osobom dorosłym w stowarzyszeniach non-profit.

Wszystko to mogło być zrealizowane dawno temu i nawet teraz stwierdzenia Lauterbacha dotyczące składnika czasu pozostają wciąż nieuzasadnione. Wydaje się, że rządzący nadal nie zdają sobie sprawy, że ponowne opóźnienie będzie oznaczać tysiące zarzutów karnych w nadchodzących miesiącach.

Bundespressekonferenz: Lauterbach und Özdemir mit Entwurf für neue Cannabispolitik

Reprezentacja fundacji420 na obradach sesji Komisji ds. Środków Odurzających przy ONZ.

Fundacja420 na czele z Michałem Matczakiem ( zwanym pod pseudoniem MATA) reprezentowała polskie stanowisko na temat konopi uczestnicząc w posiedzeniu sesji Komisji ds. Środków Odurzających przy ONZ. Wiadomość spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej. Z komentarzy użytkowników ciężko wywnioskować jednoznaczną opinię – część podważa uczestnictwo Maty w obradach, część wspiera i podziwia jako znaczący krok w drodze do legalizacji.

Wiadomo natomiast, że społeczeństwu wciąż potrzebna jest edukacja w kierunku ograniczania szkodliwości używek. W tym temacie Michał dyskutował na spotkaniu CND (Commision on Narcotic Drugs).

https://natemat.pl/481859,mata-wybral-sie-na-posiedzenie-onz-walczy-o-legalizacje-marihuany

Kolejna odmiana medycznej marihuany w aptekach? 

Polska firma Cannabis S.A poinformowała o podpisaniu umowy ramowej z kanadyjską firmą na import suszu konopi medycznych zawierających od 24% do 29% THC. Zgodnie z raportem ESPI nr 8/2023, umowa została zawarta 13 kwietnia 2023 roku i ma na celu dostarczenie produktów na rynek polski.

Marihuana medyczna jest stosowana w terapii wielu chorób, w tym bólu, chorobach neurologicznych i nowotworowych. Jak sprawa importu suszu będzie wyglądać na tle planowanych obostrzeń i limitów?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/CANNABIS-POLAND-S-A-Zawarcie-umowy-ramowej-dotyczacej-importu-marihuany-medycznej-z-Kanady-8522030.html

Komplikacje na rynku izraelskim. Czy obostrzenia zahamują rozwój?

Izraelski rynek konopny jest jednym z największych rynków medycznej marihuany na świecie. Źródła branżowe sugerują, że niewielki spadek popularności w lutym jest kontynuacją trendu spowalniającego, wynikającego częściowo – jak powiedzieli – z niedawnego aresztowania niewielkiej liczby specjalistów podejrzanych o wydawanie recept na medyczną marihuanę bez wystarczających podstaw medycznych.

Raporty natomiast mówią, że w ostatnich latach ilość surowca dopuszczonego do produkcji w wzrosła z 2631 kilogramów (2,6 tony) w 2021 roku do 4334 kilogramów (4,3 tony) na początku 2023 roku.

Zespoły rządowe czeka ciekawe wyzwanie. Z jednej strony należy ograniczyć nieuczciwe rozdawnictwo recept, lecz z drugiej strony zbyt duże obostrzenia mogą skutkować zatrzymaniem prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki.

https://mjbizdaily.com/israel-medical-cannabis-patient-growth-slows-as-industry-awaits-major-reform/

Badanie na temat zmian funkcjonalnych w mózgu pod wpływem konopi.

Niedawne badanie Scientific Reports zbadało zmiany w funkcjonalnej i strukturalnej łączności mózgu u osób używających konopi indyjskich i porównało wyniki z osobami, które konopi nie używają. 

Uczestnicy zostali włączeni do zbioru danych Human Connectome Project (HCP), z których 72 było użytkownikami konopi indyjskich. Ponadto do grupy kontrolnej zrekrutowano 73 zdrowe osoby. W tym badaniu przeanalizowano obrazy ważone dyfuzją (DWI) i funkcjonalne obrazy rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku (rs-fMRI).

https://www.news-medical.net/news/20230412/Study-finds-alterations-in-brain-connectivity-among-young-adult-cannabis-users.aspx

Udostępnij post:

Powiązane posty

Scroll to Top