Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne pod lupą: Wniosek o przegląd i standaryzację praktyk WIF

Ikona przedstawiająca #ZmianyDlaPacjentów facebook

W związku z praktykami wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych dotyczącymi wydawania zaświadczeń na wywóz leków dla pacjentów konopnych w strefie schengen, zespół BudCare.pl zdecydował się skierować oficjalny wniosek do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, aby ułatwić życie pacjentom potrzebujących lekarstwa na co dzień w podróży po Europie.

Wniosek ten porusza trzy kluczowe zagadnienia:

  1. Termin wydawania zaświadczeń
    • Zauważyliśmy sprzeczność praktyk WIF dotyczących terminu składania wniosków o wydanie zaświadczenia. Zdaniem BudCare.pl pacjenci powinni mieć możliwość złożenia wniosku wcześniej niż 15 dni przed datą wyjazdu, co pozwoliłoby na uniknięcie stresu związanego z ewentualnymi błędami w dokumentacji.
  2. Podstawy wymagane do wydania zaświadczenia
    • Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedyną podstawą do wydania zaświadczenia jest recepta lekarska. W związku z tym, organy nie powinny żądać dodatkowych dokumentów od pacjentów składających wnioski, gdy posiadają oni ważną receptę lekarską.
  3. Wymóg podpisu i pieczęci lekarza
    • Żądanie od pacjentów podpisu lekarza na formularzu zaświadczenia jest nieuzasadnione z prawnego i logicznego punktu widzenia. Zaznacza, że sam pacjent lub WIF powinien być uprawniony do wypełnienia formularza na podstawie przedłożonej recepty lekarskiej.


Bazując na zgłoszeniach pacjentów oraz ich przygód z WIF, praktyki niektórych inspektoratów są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa krajowego i unijnego. BudCare argumentuje we wniosku do GIF przegląd tych praktyk oraz dostosowanie ich do aktualnych norm prawnych.

BudCare kontynuuje monitorowanie całej sytuacji i na bieżąco będziemy informować o postępach w tej sprawie. Oczekujemy na odpowiedź od GIF oraz dalsze kroki w celu zapewnienia zgodności praktyk wydawania zaświadczeń z obowiązującym prawem, tak aby służyły dobru pacjentów. Inicjatywa tego wniosku to przejaw zaangażowania w doskonalenie opieki zdrowotnej i wprowadzenie pozytywnych zmian.


Dlaczego pacjenci korzystający z leków na bazie konopi są traktowani inaczej? Niech to się zmieni.

Facebook

Instagram

Uwaga! Proszę, zaobserwuj nasze profile. Niestety do wprowadzenia, niektórych zmian niezbędne będą zasięgi w mediach społecznościowych. Udostępnianie tego artykułu przyczynia się do zmian.


Wniosek o spowodowanie prawidłowego stosowania obowiązujących przepisów prawa przez wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych

Prosimy o nie wysyłanie wniosku do urzędu. Sprawa już jest procesowana i dodatkowy spam, będzie niewskazany. Natomiast udostepnienie artykułu dużo nam pomoże.

Baza odmian

Lista wszystkich odmian medycznej marihuany z opiniami użytkowników

Społeczność BudCare

Dołącz do największej społeczności pacjentów medycznej marihuany w Polsce

Zapytaj Lekarza

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i rozmawiaj z lekarzami za darmo

Polecane posty

Czym naprawdę jest Jack Haze od Spectrum Therapeutics?

7 maja informowaliśmy, że Spectrum Therapeutics wprowadza na polski rynek nową odmianę konopi – Jack Haze. W tamtym czasie nie podaliśmy jednak wielu szczegółów na temat tej odmiany. Jako serwis BudCare.pl, stawiamy na dostarczanie rzetelnych i sprawdzonych informacji, unikając clickbaitowych artykułów. Teraz, kiedy znamy datę dostawy (19 czerwca), możemy przedstawić

Red No 2 jako nowa odmiana! Jack Haze zastępuje Lemon Skunk

Kultowa odmiana medycznej marihuany Lemon Skunk (w Polsce obecna pod rejestrem Red No 2) znika z portfolio Spectrum Therapeutics. Zmiana ta dotyczy nie tylko Polski, ale i całego rynku globalnego Canopy Growth. Na polskim rynku podobny los spotkał odmianę La Confidential firmy Aurora. Canopy nie chce jednak pozostawić polskich pacjentów

Scroll to Top